Dachy intensywne, znane jako ogrody dachowe lub tarasy zielone, to przeniesienie tradycyjnych ogrodów z parteru na dach. Decydując się na założenie zielonego tarasu, zyskuje się intymną przestrzeń, która pozwala wypocząć i odzyskać siły po ciężkim dniu pracy. Tarasy zielone to namiastka wypoczynku na łonie natury.

Ogrody dachowe, to rozwiązania architektoniczne znane i wykorzystywane już przez naszych przodków. Za jedne z najpiękniejszych i najokazalszych ogrodów dachowych uznawane są Wiszące Ogrody Królowej Semiramidy ze starożytnego Babilonu, zaliczane do siedmiu cudów świata. Zielone ogrody popularne i od lat znane są w Europie Zachodniej, szczególnie w Skandynawii, gdzie rocznie pokrywa się zielenią miliony m2 powierzchni dachów. W Polsce zielone dachy są coraz częściej wykorzystywane w planowaniu przez architektów, urbanistów, czy inwestorów prywatnych.

Dachy zielone intensywne charakteryzują się wysokim układem warstw, od 20 cm do nawet 2-3 m wysokości, dużą różnorodnością biologiczną, wysokimi wymaganiami pielęgnacyjnymi oraz są dostosowane do użytkowania ich przez ludzi. Zielone tarasy pełnią często funkcję rekreacyjną, stając się przestrzenią, w której gospodarze chętnie goszczą przyjaciół, oddając się wspólnemu biesiadowaniu. Nic nie smakuje tak, jak lampka wina w ciepły, letni wieczór, na własnym „ogrodzie-tarasie”, w towarzystwie ukochanej osoby lub filiżanka aromatycznej kawy wypita o poranku na zielonym tarasie. W budynkach użyteczności publicznej tarasy zielone, stają się miejscami spotkań. Przestrzenią, w której użytkownicy budynku, chętnie przebywają i wypoczywają w trakcie przerw w pracy. Zielone tarasy często pełnią rolę patio, wewnętrznych ryneczków.

dach-intensywny

Dachy intensywne to zazielenienia: tarasów wypoczynkowych, balkonów, płyt garażowych, dachy apartamentów, czy hoteli.

Zabiegi pielęgnacyjne przy ogrodach dachowych są podobne jak przy tradycyjnych ogrodach. Konieczne jest nawadnianie, nawożenie, koszenie, czy pielenie. Zabiegi te powinny być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu.

Dobór roślin na zielone dachy intensywne jest bardzo szeroki i uwarunkowany grubością substratu, w którym mają rosnąć rośliny. Optymalna grubość pod trawnik to 23 cm, natomiast pod krzewy, czy małe drzewa to 40 cm substratu. Przykładowe rośliny na tarasy zielone sprawdzające się w trudnych warunkach panujących na dachach: krwawnik pospolity, goździk kartuzek, kostrzewa owcza, jałowiec pospolity, wierzba uszata, bukszpan wieczniezielony, dereń jadalny.

Typowy układ dachu intensywnego o tradycyjnej budowie wygląda następująco:

uklad-dachu-intensywnego