dach-ekstensywnyZielony dach ekstensywny to pokrycie powierzchni dachowej niewysoką roślinnością odporną na trudne warunki środowiskowe. Takie tarasy zielone stanowią piękną ozdobę i alternatywę dla tradycyjnych, szarych połaci.

Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się prostą budową, małą różnorodnością biologiczną, niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi oraz pełnią głównie funkcje estetyczne i ekologiczne. Nie nadają się jednak do intensywnego użytkowania przez ludzi. Dachy ekstensywne spotkać można zazwyczaj jako zazielenienie: garaży, wiat samochodowych, altan ogrodowych, drewutni, dachów skośnych lub spadzistych.

Tarasy zielone wymagają niewielkiej pielęgnacji. Zabiegi ograniczają się do nawadniania dachu podczas jego zakładania i w okresie przedłużającej się suszy oraz czynności kontrolnych 1-2 razy w roku.

Dobór roślinności na zielony dach warunkowany jest wytrzymałością roślin na trudne warunki panujące na dachu, wysoka temperatura i duże nasłonecznienie latem oraz wiatr i mróz zimą. Bardzo dobrze sprawdzają się sukulenty np. rozchodniki. Jest to najpopularniejszy gatunek, spotykany niemal na każdym tarasie zielonym.

Typowy układ zielonego dachu ekstensywnego o tradycyjnej budowie wygląda następująco:

 

uklad-dach-ekstensywny