Zielony dach ekstensywny to pokrycie powierzchni dachowej niewysoką roślinnością odporną na trudne warunki środowiskowe. Takie tarasy zielone stanowią piękną ozdobę i alternatywę dla tradycyjnych, szarych połaci.
Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się prostą budową, małą różnorodnością biologiczną, niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi oraz pełnią głównie funkcje estetyczne i ekologiczne. Nie nadają się jednak do intensywnego użytkowania przez ludzi. Dachy ekstensywne spotkać można zazwyczaj jako zazielenienie: garaży, wiat samochodowych, altan ogrodowych, drewutni, dachów skośnych lub spadzistych.
Tarasy zielone wymagają niewielkiej pielęgnacji. Zabiegi ograniczają się do nawadniania dachu podczas jego zakładania i w okresie przedłużającej się suszy oraz czynności kontrolnych 1-2 razy w roku.
Dobór roślinności na zielony dach warunkowany jest wytrzymałością roślin na trudne warunki panujące na dachu, wysoka temperatura i duże nasłonecznienie latem oraz wiatr i mróz zimą. Bardzo dobrze sprawdzają się sukulenty np. rozchodniki. Jest to najpopularniejszy gatunek, spotykany niemal na każdym tarasie zielonym.
Typowy układ zielonego dachu ekstensywnego o tradycyjnej budowie wygląda następująco:
- hydroizolacja przeciwkorzenna
- włóknina ochronna np. RMS300 Optigruen
- drenaż kubełkowy np. FKD25 Optigruen/FKD40 Optigruen
- włóknina filtracyjna np. typ 105 Optigruen
- substrat do dachów ekstensywnych np. typ E Optigruen
- roślinność ekstensywna np. mieszanka siewna Optigruen typ E, sadzonki roślinne, maty wegetacyjne