Dach zielony biosolarny, to zielony dach zintegrowany z systemem do montażu paneli fotowoltaicznych, gdzie dach zielony pełni rolę balastu i bez niego konstrukcja nośna pod PV nie może poprawnie funkcjonować. Dach zielony solarny natomiast to każdy zielony dach, na którym dodatkowo zostały umieszczone panele PV, ale dach zielony nie stanowi balastu ani nie jest zintegrowany z systemem nośnym paneli fotowoltaicznych.
System Solar FKD firmy Optigrün jako system balastowy, nie przebija izolacji wodochronnej dachu, co niewątpliwie jest zaletą tego rozwiązania systemowego. Konstrukcja nośna instalacji fotowoltaicznej nie ingeruje w konstrukcję nośną i hydroizolację, przez co odpadają prace izolacyjne na dachu, które mogą powodować dodatkowe uszkodzenia. Jednocześnie system utrzymywany obciążeniem ze względu na niedużą pracochłonność i szybkie układanie jest tańszy niż tradycyjne stojaki mocowane do konstrukcji dachu.
Charakterystka dachu biosolarnego Optigruen Solar FKD:
- Ciężar: od 110 kg/m2 (1,1 kN/m2)
- Wysokość dachu zielonego: od 8 cm
- Nachylenie dachu: 0–5°
- Magazynowanie wody: 50–60%/rocznie, od ok. 25l/m2
- Współczynnik spływu: 0,4–0,5
Układ warstw dachu biosolarnego:
- panele PV dowolnego producenta
- konstrukcja nośna SolarFKD Optigruen
- roślinność ekstensywna
- substrat ekstensywny typ E Optigruen min. 6 cm
- włóknina filtracyjna FIL150 Optigruen
- mata retencyjno-drenażowa FKD25 Optigruen 2,5 cm
- płyta spodnia SolarFKD
- włóknina chłonno-ochronna RMS500 Optigruen
- hydroizolacja dachu przeciwkorzenna
Roślinność zielonego dachu solarnego dobierana jest tak, aby wokół modułów fotowoltaicznych były tylko nisko rosnące rośliny ekstensywne, głównie rozchodniki i rojniki. Na pozostałej przestrzeni dachu mogą być stosowane mieszanki wyżej rosnących traw i bylin, co zwiększa bioróżnorodność zielonych dachów np. mieszanka siewna Optigruen BDM.
Instalacje montowane na dachach dla uzyskiwania energii ze słońca muszą być wydajne oraz uzyskiwać odpowiednią ilość kWp. Wydajność ich jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura wpływa na ich sprawność. Temperatury powyżej 25°C prowadzą do spadku mocy, producenci modułów zakładają z reguły spadek mocy o ok. 0,5 % na jeden °C. Udokumentowane chłodzenie w wyniku odparowywania wody z dachów zielonych, a w szczególności z dachów retencyjnych, może jednakże podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej o nawet 5 %.
Dach biosolarny Optigruen Solar pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni dachowej zarówno pod względem ekologicznym, jak również ekonomicznym. Specjalnie zaprojektowane warstwy dachu zielonego w połączeniu z fotowoltaiką otwierają przed inwestorami możliwość wykorzystania jednej powierzchni w różnych celach, co oprócz korzyści finansowych ma też pozytywny wpływ na środowisko. Inwestor tworząc dach biosolarny spełnia wymogi uzyskania powierzchni biologicznie czynnej, a jednocześnie tę samą powierzchnię wykorzystuje do uzyskania energii słonecznej oraz retencji wody opadowej. Rozwiązanie 3 w 1 wśród dachów zielonych!
DO POBRANIA: